Loading icon

Co vidět ve Švédsku

Co vidět ve Švédsku

Plánujete výlet do Švédska, ale nenapadá vás nic jiného než IKEA a ABBA? Pokud ano, pak klidně čtěte dál. Níže se dozvíte o zajímavých místech a zajímavostech ve Švédsku. Některé z nich jsou možná docela komorní a nejsou příliš propagovány široké veřejnosti, ale přesto stojí za to jim svou skandinávskou trasu přizpůsobit.
Pro pohodlný výlet mnoho turistů raději využívá služeb autopůjčovny ve Švédsku. Průměrné náklady na pronájem auta na letišti Stockholm jsou 20 eur za den, na letišti Malmö 18 eur na den.
1. Manor Chuleholm
Statek se nachází na velmi malebném místě, 40 km od Göteborgu v zálivu. Hlavní budova byla postavena v letech 1898-1904 v době architektonického eklektismu. Zákazníkem byl James Frederick Dixon, úspěšný obchodník a vášnivý Angličan. Právě díky vášni majitele panství byl dům postaven podle zásad anglického uměleckého hnutí „Arts and Crafts“, které se často opíralo o estetické principy středověku. Zámek proto připomíná středověký hrad.
Chuleholm si získal širokou oblibu díky jeho účasti na natáčení filmu režiséra Larse von Triera "Melancholie".
2. Svět Astrid Lindgrenové
Pokud cestujete s dětmi, určitě se podívejte do parku věnovaného dílu spisovatelky. Nachází se v rodném městě Astrid Lindgren Vimmerby, které se nachází na jihu země, 300 km od Stockholmu. Najdete zde celé pohádkové městečko, kde žijí Pipi Dlouhá punčocha, Carlson, Emil z Lennebergu a další hrdinové spisovatelky. Každý hrdina v parku má svůj dům, do kterého může vstoupit kdokoli. Mějte ale na paměti, že dospělý se bude muset před vchodem sklonit, pokud se bude chtít podívat na pohádkové hrdiny, které navštíví.
V parku je také několik jevišť, kde se hrála představení podle knih. Děti mohou se svými oblíbenými postavami komunikovat osobně.3. Reed Car Graveyard
Pokud jste fanouškem tajemství, mystiky a opuštěných předmětů, pak se vydejte na hřbitov historických aut na jihu Švédska poblíž města Ried. Parkoviště pro auta opuštěné Američany po druhé světové válce vytvořili místní obyvatelé. Dva podnikaví bratři založili parkoviště pro prodej autodílů do Norska. Parkoviště existovalo až do 80. let 20. století, poté bylo opuštěno.
Nyní příroda tato auta stále více pohlcuje, karoserie reziví a stromy prorůstají dnem. A navzdory tomu se náklady na celou flotilu v současnosti odhadují na 100 000 liber!
4. Ostrov Gotland
Gotland
je švédský ostrov v Baltském moři. O Švédech se zde říká, že jsou obzvláště přátelští a přívětiví, protože ostrov má více slunečných dní než pevninské Švédsko. Hlavní město ostrova Visby bylo v minulosti významným obchodním městem Hanzovní politické a hospodářské unie, a tak zde můžete obdivovat středověkou architekturu, jejíž kořeny sahají ještě dále. Visby je mimochodem zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Zkušení cestovatelé doporučují navštívit místní botanickou zahradu StrandgatanLummelunda Grottan jeskyně, stejně jako procházky po barech ve Visby a ochutnávání místního piva s vaflemi!

< img src="https://cdn.cars-scanner.com/20220719/sweden-gotland_Y4d3mX.jpeg" data-image="sweden-gotland_Y4d3mX.jpeg">