Loading icon

Atlantská cesta

Atlantská cesta

Atlantická cesta (Atlanterhavsveien), která se nachází na západě Norska, je úsek dálnice 64 procházející ostrovy souostroví, spojující osady Bud a Kristiansund, 8274 metrů dlouhá.
Pronájem auta předem v Norsku je ziskový. Můžete porovnávat ceny online a získat až 70% slevu na pronájem. Například pronájem na letišti Oslo stojí od 15 eur na den, na letišti Tromso od 16 eur na den.


Světové uznání
Silnice byla prohlášena za kulturní dědictví a klasifikována jako národní turistická trasa. Stavba byla dokončena v červenci 1989. Jízdné kompenzovalo státu náklady na stavbu, ale po 10 letech byl poplatek zrušen. Atlantic Road byla oceněna jako budova z 20. století a nejlepší turistická silnice v zemi, konkurující slavným Trollím schodům (Trollstigen). V roce 2004 to byla osmá nejoblíbenější turistická atrakce v Norsku s několika stovkami tisíc návštěvníků po celý rok.
Často se používá k natáčení reklam na nové modely drahých aut.Jak se dostat při návštěvě
Vlastnosti atrakce naznačují její přímou kontrolu pomocí vozidel. Odjezd do ní se provádí po silnicích vycházejících z dálnice E39 mezi Trondheimem a Alesundem soukromým nebo pronajatým autem, samostatně na kole nebo v rámci turistické skupiny autobusem z města Molde a ze vzdálenějších osad. Nejlepší návštěvní sezóna je od června do října. V létě je výhod mnohem více, ale až na podzim Atlantský oceán, který ukazuje svůj charakter, sráží na silnici bouřlivé počasí, přetékající kapkami spreje a dokonce i vrcholky vln přemosťují přejíždějící auta. Potěšení v kombinaci s adrenalinem objímá v takových chvílích každého, kdo je v autech. Během chladného počasí se zvyšuje šance spatřit v moři velryby a tuleně.
Ubytování
Atlantická cesta neoplývá možnostmi ubytování. Strmsholmen Sea Center nabízí chatky a apartmány od 400 NOK za noc. V blízkosti silnice se nachází kemp Atlanterhavsveien Sjstuer od 250 NOK za ubytování v karavanu nebo stanu, od 1050 NOK za dům v hlavní sezóně, o něco vyšší než cena v penzionu Hustadvika. V každém z těchto míst si zákazníci mohou pronajmout motorové čluny a různé rybářské potřeby. Místo je považováno za jedno z nejlepších mezi fanoušky rybářské turistiky v Norsku. Není náhodou, že místní rybáři využívají silnici a okolí k lovu tresek a makrel.

Na co se dívatMnoho průvodců hovoří o sedmi nebo dokonce osmi mostech na Atlantic Road, ale ve skutečnosti je jich šest. Nejdelší z nich je Most Storseisundet o délce 260 m, který má také největší rozpětí pro průjezd lodí, rovných 23 metrů . Most je známý svým zakřivením, které z určitých úhlů vyvolává dojem, že nikam nevede. Proto se mu někdy říká „opilý“. Zbytek mostů není jako mosty zvláště zajímavý. Výše ​​uvedené neplatí pro mosty pohledy, které se z něj otevírají a z celé dálnice. Fascinují, šokují, naplňují emocemi i ty nejneochvějnější lidi. Ne každému se v životě podaří stát na břehu Atlantského oceánu, poslouchat křik racků a sténání vln narážejících na skalnaté pobřeží, cítit svěží mořský vánek, pozorovat jachty a parníky plující v dálce. Podmínky jsou ideální jak pro milující lidi, tak i jako lék pro ty, kteří zažili psychické trauma. Podél silnice na ostrovech jsou domy, volavky a další ptáci žijí v uzavřených skrýších a živí se mořským životem, který přináší odliv. Na několika vybavených parkovištích a kapsách pro zastavení si turisté, kteří opouštějí auta, prozkoumávají okolí. K rozjímání o vzdálenosti byly vybudovány různé vyhlídkové plošiny vybavené štíty s informativními informacemi. Nejoblíbenější jsou mosty, které vedou na kopci v prsten kolem ostrova Lyngholmen. Vstup na lávku vychází z areálu uspořádaného ve svislé skalní části u parkoviště. Unavený chůzí navštivte útulnou kavárnu, zajděte do turistického informačního centra. K dispozici je bezplatné WC.


Další zábava
Těm, kteří chtějí zkusit rybářské štěstí, jsou dokonce nabízeny přívlačové pruty k zapůjčení na hodinu. Most Myrbrholmbrua je speciálně navržen pro rybolov. Po obou stranách jsou balkóny oddělené od komunikace. Z výšky několika metrů od nich chytí na přívlač dravou makrelu žijící v prudkých přílivových proudech Atlantského oceánu. Ulovená ryba je okamžitě vykuchána. V očekávání úlovku se rackové zdržují poblíž. Pokud sníte o rybaření na volném moři, vydejte se do rybářské vesnice Hholmen nebo si pronajměte motorový člun na ostrově Strmsholmen. Za 3 hodiny s průvodcem na volném moři si vyžádají 750 NOK. Nachází se zde také známé potápěčské centrum.
Pokud vlastníte potápěčský certifikát, nenechte si ujít příležitost ponořit se do pulzujícího podmořského světa, který přitahuje průzračnou vodou a spodními proudy. Cena potápění je od 475 korun, což zahrnuje výlet lodí, potápění, prohlídku řasy, potopené lodě a podmořský rybolov.

Sousedství
Kristiansund
, který leží na severovýchod, má turistickou hodnotu, ale nemá. Na jihozápad od Atlantic Road vede dálnice podél pobřeží místy obývanými starými Nory. , směrem k rybářské vesnici Byd.Na poloostrově Nordneset se dochovaly mohyly z doby bronzové a železné. Turistická stezka se kolem nich vine přes močály porostlé moruškami a krásná jezírka porostlá lekníny až k malému opuštěnému majáku u okraj země Byud osloví milovníky přírody, života na pobřeží, historie 2. světové války Pobřežní kopec na severním okraji vesnice se změnil na muzeum Zachovalé opevnění Atlantiku Wall – pobřeží nacistické obrany, vybudované v letech 1943–1944 podél celého pobřeží Atlantiku – jsou volně dostupné.