Jihozápadní Anglie a Stonehenge
Jsou to převážně venkovské oblasti, skryté tak daleko na západě země, že přitažlivost Londýna zde není cítit. Všude jsou rozeseta města s tržištěm a kostely. Mořské pobřeží jihozápadní Anglie je z geologického hlediska nejstarší. Hlavní města v regionu jsou Bristol (na severu) a Plymouth (na jihu). Na venkově se nacházejí vzkvétající města, z nichž některá pocházejí z dob Římské říše. A ještě dříve zde žili primitivní kmeny, jejich historické dědictví je v úžasných památkách Stonehenge a Avebury na Salisburské pláni.

Dálný západ Anglie byl obydlen Kelty, kteří zanechali Cornwallu podivné zeměpisné názvy. Bylo to zde v VI. století. Zrodila se legenda o králi Artušovi. O tři sta let později vyrostla z Wessexského panství Alfreda nová země, Anglie. Král Alfréd, který shromáždil armádu, porazil Dány v samém srdci Somersetské nížiny. Dále na západ leží úrodné červené země Devonu, jako by byly rozřezány dvěma rozlehlými vrchovinami – Exmoorem a Dartmoorem. Už jejich krajina dává tušit krásu zdejší země, která se v plné síle ukáže při přiblížení k pobřeží Cornwallu. Stonehenge 14 km severně od Salisbury se nachází starobylá kamenná stavba – Stonehenge.


V rámci prstence byly během příštího tisíciletí vztyčeny vápencové stavby. Balvany „pocházejí“ z křídových lomů v Marlborough Downs a modré bloky pro trility, obrovské oblouky, „dorazily“ z dálky – z města Preseli v jižním Walesu. I přes přísná omezení přístupu do trezorů slavné prehistorické památky zůstává Stonehenge záhadným místem. Věří se, že kameny vyzařují léčivou sílu, a jak za starých časů, tak i dnes se sem stovky lidí snaží dostat ve dnech letního slunovratu.