Loading icon

Jihozápadní Anglie a Stonehenge

Jsou to převážně venkovské oblasti, skryté tak daleko na západě země, že přitažlivost Londýna zde není cítit. Všude jsou rozeseta města s tržištěm a kostely. Mořské pobřeží jihozápadní Anglie je z geologického hlediska nejstarší. Hlavní města v regionu jsou Bristol (na severu) a Plymouth (na jihu). Na venkově se nacházejí vzkvétající města, z nichž některá pocházejí z dob Římské říše. A ještě dříve zde žili primitivní kmeny, jejich historické dědictví je v úžasných památkách Stonehenge a Avebury na Salisburské pláni.

< p>Pro pohodlný výlet mnoho turistů raději využívá služby půjčoven aut ve Spojeném království. Průměrné náklady na pronájem auta na letišti Heathrow jsou 15 eur za den, na letišti Edinburgh náklady na pronájem jsou téměř stejné - od 14 eur za den.

Dálný západ Anglie byl obydlen Kelty, kteří zanechali Cornwallu podivné zeměpisné názvy. Bylo to zde v VI. století. Zrodila se legenda o králi Artušovi. O tři sta let později vyrostla z Wessexského panství Alfreda nová země, Anglie. Král Alfréd, který shromáždil armádu, porazil Dány v samém srdci Somersetské nížiny. Dále na západ leží úrodné červené země Devonu, jako by byly rozřezány dvěma rozlehlými vrchovinami – Exmoorem a Dartmoorem. Už jejich krajina dává tušit krásu zdejší země, která se v plné síle ukáže při přiblížení k pobřeží Cornwallu. Stonehenge 14 km severně od Salisbury se nachází starobylá kamenná stavba – Stonehenge.

< p>Tato nejznámější prehistorická památka v Evropě je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. O účelu areálu se archeologové přou už řadu let. Verze se různí: od teorie využití Stonehenge pro uctívání slunce a obětí až po hypotézu o astronomickém významu kamenů, které jsou obřím kalendářem. Kamenná stavba byla zřejmě stavěna po etapách. Vše začalo kolem roku 3000 před naším letopočtem. e. když byly vyrobeny vnější ochranné hřídele a příkop.

< p>
V rámci prstence byly během příštího tisíciletí vztyčeny vápencové stavby. Balvany „pocházejí“ z křídových lomů v Marlborough Downs a modré bloky pro trility, obrovské oblouky, „dorazily“ z dálky – z města Preseli v jižním Walesu. I přes přísná omezení přístupu do trezorů slavné prehistorické památky zůstává Stonehenge záhadným místem. Věří se, že kameny vyzařují léčivou sílu, a jak za starých časů, tak i dnes se sem stovky lidí snaží dostat ve dnech letního slunovratu.