Loading icon

Silniční doprava ve Velké Británii

Silniční doprava ve Velké Británii

V Británii je auto bohem a králem. Počet majitelů automobilů je velký - v posledním sčítání je počet automobilů v soukromém užívání 22 milionů. Silnice, zejména na jihovýchodě Británie, jsou nejfrekventovanější na evropském kontinentu.

Pro pohodlný výlet mnoho turistů raději využívá služby půjčoven aut v Velká Británie. Průměrná cena za pronájem auta na letišti London City je 20 eur za den, v Manchester je cena za pronájem stejná jako na letišti, i když obvykle je pronájem na letišti levnější.

Británie má rozsáhlou silniční síť. Cestování po téměř všech silnicích je zdarma, ale stání v dopravních zácpách je již dlouho nedílnou součástí britského života. V posledních letech začala vláda ve snaze vyřešit problém kongescí namísto rozšiřování dálnic (což jen přispívá k jejich větší kongesci) zavádět zpoplatněné silnice.

Je obtížné říci, zda budou za současných podmínek provedeny potřebné investice do rozvoje veřejné dopravy tak, aby se stala účinnou a nenákladnou náhradou automobilů. Zatímco se Britové snaží přejít na veřejnou dopravu, zvyšují ceny pohonných hmot (v Británii je benzín dražší než ve většině ostatních zemí světa).

Pokud jde o chování Britů na silnice, je v souladu s převládajícím stereotypem o nich. V zemi je zvykem prokazovat zdvořilost a respekt k ostatním účastníkům silničního provozu a jakýkoli náznak hrubého chování může vyvolat hněv a rozhořčení.

Vážné projevy "dálničního vzteku" se nevyskytují často, i když mnozí mají na toto téma jiný názor, protože je běžné, že média nafouknou humbuk kolem zvláště skandálních případů napadení.
Řízení pod vlivem alkoholu je přísně zakázáno. Na porušovatele jsou uplatňovány mimořádně přísné sankce.